Gündem
  • 4.12.2020 21:24

Amerikan kongresi'nden Türkiye'ye S-400 yaptırımı yasası

ABD'den Türkiye'ye karşı 'S-400 yaptırımı' hamlesi

ABD Kongresi, 2021 Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası taslağına, Türkiye'ye yaptırım uygulanmasını öngören maddeleri de ekledi.

ABD ordusuna ve savunma politikalarına dair birçok düzenlemeyi içeren taslak içerisinde Türkiye'ye yaptırım uygulanmasına dair maddeler de yer aldı.

Taslakta Türkiye'nin Rusya'dan S-400 satın alması Amerika'nın Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası (CAATSA) yaptırımları doğrultusunda 'ciddi bir işlem' olarak tanımlandı.

Taslakta, yasa kabul edildiği takdirde 30 gün içerisinde Türkiye'ye en az 5 yaptırımın uygulanması gerektiği belirtildi.

Türkiye'ye yaptırım maddesi

Temsilciler Meclisi'nde görüşülen 2021 Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası taslağında Türkiye'nin Rusya'dan S-400 savunma sistemleri satın alması CAATSA yaptırımların göre 'ciddi bir işlem' olarak nitelendirildi.

Taslakta "Türkiye'nin S-400 satın alması CAATSA'ya göre ciddi bir işlem. Bu taslağın yasalaşmasın takiben 30 günü geçmeyecek şekilde, ABD Başkan'ı CAATSA'nın 235. maddesine göre 5 ya da daha fazla yaptırım uygulamalı. Yaptırımların uygulandıktan sonra kaldırılması için, Türkiye hükümeti ya da hükümet adına hareket edenler S-400 sistemi ya da bu sistemin yeni bir modelinin Türkiye içinde operasyonel olmadığını kanıtlamalı." denildi.

CAATSA yasası nedir? Kime karşı yaptırım öngörüyor?

Amerika'nın Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası (CAATSA), ABD’nin güvenliğine tehdit olarak değerlendirilen İran, Rusya ve Kuzey Kore’ye karşı yaptırımların alınmasını öngörüyor.

Yasanın 231’inci maddesine göre Rusya ile savunma ve istihbarat alanlarında çalışan kişilere karşı da yaptırımlar alınacağı belirtiliyor. Yaptırımlar bu alanda Rusya Federasyonu için veya onun adına çalışan kişilerle bilerek ‘önemli işlem’ yapan gerçek ve tüzel kişileri de kapsıyor.

Maddenin (d) fıkrası kapsamında yasanın yürürlüğe girmesinden sonra 60 gün içinde ABD Başkanı, Rusya Federasyonu için veya onun adına çalışan kişileri belirlemesi gerekiyor. Bu kapsamda ilk defa 27 Ekim 2017’de belirlenen listeye daha sonra çeşitli eklemeler de yapılmış.

Söz konusu listede S-400 savunma sistemlerini üreten “Almaz-Antey Air and Space Defense Corporation JSC” şirketi de bulunuyor. Yani Almaz-Antey şirketi ile ‘önemli işlem’ yapan kişilerin CAATSA yasasına göre cezalandırılması gerekiyor.

Taslak yasalaştığı takdirde ABD Başkanı'nın Türkiye'ye yaptırımları uygulaması gerekecek.

İLGİLİ HABERLER