Gündem
  • 6.12.2019 20:12

Atatürk'ü Hitler'e benzetmişlerdi: AK Parti'den ilk tepki

Alman devlet televizyon kanalı ARD'de yayınlanan bir belgeselde, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, Adolf Hitler'e benzetildi. Konu ile ilgili hükümetten ilk açıklama AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik'ten geldi.

Alman devlet televizyon kanalı ARD'nin “ttt titel thesen temperamente” adlı programında gösterilen “Unutulan Katliam-Atatürk Alevileri Nasıl Öldürdü” adlı belgeselde, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün Hitler ile kıyaslanmasını kınayan Çelik, konuya ilişkin şunları dedi:

“Almanya'da bir Alman televizyonunun Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e dönük çirkin yayınını en şiddetli şekilde kınıyoruz. Bunu asla kabul edilemez bulduğumuzu ifade ediyoruz. O yapılan yayının kesinlikle basın özgürlüğü ile alakası yoktur. Gereğinin yapılması için ilgili bakanlıklarımız harekete geçecektir. Oradaki vatandaşlarımız da gereken tepkiyi gösterecektir. Bu yayın kuruluşu derhal Atatürk'ün manevi şahsiyetinden ve milletimizden derhal özür dilemelidir.”

CHP'den tepki

Filmin 'Tamamen kasıtlı ve tek yanlı olduğunu' vurgulayan CHP Almanya Birlikleri bir açıklama yaparak, "Böyle bir film bizi çok derinden sarsmıştır. Bu tür tek taraflı yayınlar sosyal barışı tehdit ediyor. Bizim Almanya’da yaklaşık 10 bin üyemiz var ve bunlar televizyon vergisi ödüyor. Filme karşı protestomuzu mektupla ilettik ve devamı gelecek. Bu konuda ARD’den nasıl böyle tek taraflı bir yayın yaptığına dair açıklama istiyoruz" dedi.

Olayın geçmişi

Alman devlet televizyon kanalı ARD'de yayınlanan 'ttt - titel, thesen, temperamente' adlı programda gösterilen 'Unutulan Katliam-Atatürk Alevileri Nasıl Öldürdü' adlı belgeselde, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk Nazi diktatörü Adolf Hitler ile kıyaslandı.

Atatürk’ü Hitler ile kıyaslayan belgeselde, Türkiye’nin Hitler Almanyası'ndan zehirli gaz satın aldığı ve bunu Tunceli'de kullandığı iddia edildi. Atatürk’ü eli kanlı bir diktatör gibi gösteren filme karşı Türk sivil toplum kuruluşları bu akşam yerel saatle 15.00’te ARD’nin Berlin binası önünde protesto gösterisi yapacak. Yarın da Köln’de saat 14.00’te ARD ve WDR televizyonlarının önünde CHP Kuzey Ren Vestfalya Birlikleri, Atatürkçü Düşünce Dernekleri ve İyi Toplum Gönüllüleri protesto gösterileri düzenleyecek.

İLGİLİ HABERLER