Ekonomi
  • 2.12.2019 22:11

Bakan Selçuk: "Asgari ücrette Avrupa'dan bile daha iyiyiz"

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 2019 yılı itibarıyla Türkiye'deki asgari ücretin birçok AB üyesi ülkeden iyi durumda olduğunu ifade etti.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, bugünkü toplantı sonrasında kameralar karşısına geçti ve asgari ücrete ilişkin açıklamalar yaptı.

Bakan Selçuk, asgari ücrete bakıldığı zaman Türkiye'nin birçok Avrupa Birliği üyesi ülkeyi geride bıraktığını dile getirdi.

"10 katına çıkardı"

Bakan Selçuk, şunları söyledi: "2002 yılında 184 lira olan asgari ücret 2019 yılında 2020 liraya çıkararak 10 katına çıkardığımıza dikkat çekmek isterim.

Asgari ücretin işçiye sağladığı satın alma gücüne baktığımızda geldiğimiz nokta itibarıyla önemli bir ivmeye sahibiz.

"Avrupa Birliği ülkesini geride bıraktığını görmekteyiz"

"2019 itibarıyla ülkemizde uygulanan asgari ücretin; Bulgaristan, Yunanistan, Polonya, Macaristan, Portekiz gibi daha birçok Avrupa Birliği ülkesini geride bıraktığını görmekteyiz.

Asgari ücretin satın alma gücüne baktığımızda AB'ye üye ülkeler arasında 2002 başında 15. sırada 2017 ve 2018 yıllarında 18. sıradayken bu yıl ülkemiz 10. sıraya yükselmiş durumda."

Biz burada çalışmalarını aralık ayı boyunca sürdürecek olan komisyonun ikinci toplantısını Türk-İş'in, üçüncü toplantısını ise TİSK'in ev sahipliğinde gerçekleştireceğiz. Aralık ayının son haftasında bakanlığımızın ev sahipliğinde yapılacak son toplantıda ise 1 Ocak 2020'de yürürlüğe girecek asgari ücreti açıklıyor olacağız.

 

Yorumlar (3)

  • - EKONOMİST

    Devlet halkının mutlu ve dolgun bir maaşla istihdam edilmesini ister; işverenler istedi diye atlar ölmez.!

  • - Zahit günay

    Sn bakanımız ne yediyse aynından bende istiyorum lütfen kafayı güzel yapıyor demekki 05392789283

  • - CUMHUR

    Orada asgari ücretle çalışan sayısı çok az bunlarda niteliksiz çoğunluk; burada ise siyasiler hariç herkes asgari ücret alıyor millete yalan söylediler asgari ücret uçacak demişlerdi başkanlık sistemi işçilerin lehine çöktü, bunun için AKP bölünüyor yeni bir AKP küllerinden doğuyor.!

Yorum Yazın

İLGİLİ HABERLER