Gündem
  • 18.7.2019 16:17

CHP'nin F35 açıklaması şaşırtmadı!

Genel Başkan Yardımcısı Ünal Çeviköz: - "Ülkemizin F-35 projesinden çıkarılması dolayısıyla uğrayacağı ekonomik ve siyasi kayıpların etkilerini azaltmak için her türlü tedbir alınmalı ve Türkiye-ABD ilişkilerinin karşılıklı saygı temelinde yeniden sağlıklı bir zemine oturtulması sağlanmalıdır" dedi.

CHP'nin F35 açıklaması şaşırtmadı! NATO ve ABD'yi haklı gördüler

Çeviköz, yazılı açıklamasında, ABD yönetiminin Türkiye'yi F-35 programından çıkarma kararını değerlendirdi.

Türkiye'nin F-35 savaş uçağı projesinden, Rusya'dan S-400 hava savunma sistemi aldığı gerekçesiyle çıkarılmasının, Türkiye-ABD ilişkilerinde yeni bir dönüm noktası yarattığını belirten Çeviköz, şunları kaydetti:

ÇÖZÜMÜ MÜMKÜNMÜŞ VE ÇÖZÜLMEMİŞ

"Ülkemizin F-35 projesinden çıkarılması dolayısıyla uğrayacağı ekonomik ve siyasi kayıpların etkilerini azaltmak için her türlü tedbir alınmalı ve Türkiye-ABD ilişkilerinin karşılıklı saygı temelinde yeniden sağlıklı bir zemine oturtulması sağlanmalıdır. Türkiye'nin Patriot füzelerinin alımı konusunda zorluk yaşadığı ve bu nedenle seçeneklerinin azaldığı ortadadır. Giderek büyüyen ve bugün ülkemizi çeşitli yaptırımlarla karşı karşıya bırakan bu sorunun kriz haline gelmeden önce doğru diplomatik adımlarla çözümü mümkündü. Ne yazık ki bu fırsat kaçırılmıştır."

TÜRKİYE'NİN SAYGIN KONUMU ZEDELENMİŞ

S-400 alımının, Türkiye ve gelecek kuşaklar için öngörülemeyen maliyetler yaratma potansiyeline sahip olduğuna dikkati çeken Çeviköz, bu tercihin, Türkiye'nin Avro-Atlantik camiasındaki saygın konumunu zedeleyebileceğine işaret etti.

"NATO ihtiyatlı yaklaşım benimseyebilir"

Çeviköz, F-35 projesinden dışlanmasının, ekonomi, dış politika ve savunma sanayi alanlarında Türkiye'ye büyük bir bedel ödetebileceğine işaret ederek, şu değerlendirmede bulundu:

TÜRKİYE TEHDİT ALTINDAYKEN NATO'YU SAVUNDU

"Altyapı ve eğitim konularında yatırım yaptığımız, tedarik zincirinin yaklaşık yüzde 7'sinde rol oynadığımız F-35 projesinden çıkarılmanın ülkemize maliyetinin 9 milyar dolar olduğu açıklanmıştır. S-400'ün NATO sistemleri için risk oluşturacağının NATO yetkilileri ve müttefiklerimiz tarafından ifade edilmesi de ülkemizin NATO içindeki konumunu ve NATO üyesi ülkelerle ikili ilişkilerimizi olumsuz etkileyecektir. Daha somut bir ifadeyle, NATO tatbikatlarında ülkemize yönelik daha ihtiyatlı bir yaklaşım benimsenebilir. Türkiye'nin S-400 alımı nedeniyle Batı dünyasından uzaklaştığı algısının dünya kamuoyunda giderek yerleşmesi ülkemizin geleceği için olumsuz bir durumdur. Yaşamakta olduğumuz derin ekonomik krizi ve dış politikadaki sıkışmışlığımızı aşmak için dengeli, ölçülü ve ülkemizin kapasitesiyle uyumlu bir siyaset izlemek artık yaşamsal hale gelmiştir."

Yorumlar (2)

  • - ASABİ

    SAVAŞ ARTIK EKONOMİDE TİCARİ SAVAŞLAR OLARAK OLUYOR. BİZİM İKTİDAR S400 F35 DİYE GÜNDEMİ OYALARKEN ABD, İSRAİL VE AB DESTEKLİ YUNANLILAR DOĞU AKDENİZDE DOĞALGAZ ARIYOR. İFLAS ETTİ DENİLEN YUNANLLAR DOĞALGAZ BELKİ DE PETROL SAHİBİ OLACAK AMA EKONOMİK KRİZ BİZİ TEĞET GEÇTİ DEDİĞİMİZ ÜLKEMİZ EKONOMİK YAPTIRIMLARLA HERKESE BOYUN EĞMEK ZORUNDA KALACAK.

  • - CUMHUR

    S 400 savunma aracı için F 35 saldırı aracını kaybettik iki puandan olduk diyor; haklı bir takım sahaya savunma amaçlı çıkmaz savunma amaçlı maç yaparsanız bir puan kazanırsınız saldırı amaçlı maç yaparsanız üç puan alırsınız diyor; o zaman S 400 aldık diye sevinmemeli F 35 alamadık diye üzülmeliyiz iki puan kaybetmişiz.!

Yorum Yazın

İLGİLİ HABERLER