Gündem
  • 17.7.2019 09:55

Darbe destekçisi ABD'den dikkat çeken "15 Temmuz" mesajı

15 Temmuz günü dut yemiş bülbül' gibi sesi çıkmayan darbenin arkasındaki ülke olan ABD'nün Dışişleri Bakanlığı, Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişiminin üçüncü yıl dönümüne ilişkin bir gün sonra zorlama bir açıklama yayımladı.

15 Temmuz günü sesizliğini koruyan darbenin arkasındaki ülke ABD'den, AA muhabirinin sorusu üzerine, Türkiye'deki darbe girişiminin üçüncü yıl dönümüne ilişkin gecikmeli bir yazılı açıklama yaptı.

ABD Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, "ABD, 2016'da Türkiye'de yapılan darbe girişiminde yaralanan ve hayatını kaybedenlerin dost ve sevdiklerine en derin başsağlığı dileklerini sunuyor." ifadelerine yer verildi.

15 Temmuz darbe girişiminin demokrasiye yapılmış bir saldırı olarak nitelendirildiği açıklamada şu değerlendirme yapıldı:

"Bu başarısız darbe girişimi, demokrasinin korunması ve temel özgürlüklere saygı gösterilmesini sağlamak için gösterilen azim ve güvenceye dair kesin bir hatırlatma idi. ABD olarak, Türk halkına ve demokratik kurumlarına olan kararlı desteğimizi teyit ediyoruz."

Yorumlar (1)

  • - CUMHUR

    Darbeye tiyatro diyenin şeyini keseceksin İpini

Yorum Yazın

İLGİLİ HABERLER