Sağlık
  • 6.3.2021 10:37

DSÖ koronanın bitiş tarihini açıkladı

Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Başkanı Hans Kluge'den umut dolu açıklamalar geldi. Dünya Sağlık Örgütü koronavirüs salgınının biteceği tarihi verdi.. İşte Hans Kluge'nin açıklamaları..

Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Başkanı Hans Kluge, "Salgının 2022'nin başında biteceğini tahmin ediyorum" dedi. Salgınla ilgili "ciddi endişelere" de değinen Kluge, çeşitli uyarılarda bulunmayı da ihmal etmedi.

Alman Bild gazetesine konuşan Kluge, "Salgının 2022'nin başında biteceğini tahmin ediyorum Bu, virüsün ortadan kalkacağı anlamına gelmez" dedi.

Kluge, "Ancak başka yıkıcı müdahaleler olmayacağını düşünüyorum" ifadelerini kullandı. DSÖ başkanının iyimserliğinin nedeni ise aşılar ve artan test kapasitesi.

Yine de Kluge, korona mutasyonları konusunda uyardı. Bu mutasyonlar yüzde 50 daha hızlı yayılabiliyor ve ciddi hastalık süreçlerine neden olabiliyor.

DİKKAT ÇEKEN AŞI AÇIKLAMASI

Kluge, “Bu, yavaş bir aşılama kampanyasına denk gelirse, ivmeyi kaybedeceğiz. Daha sonra virüs üstünlüğü yeniden kazanabilir. Şimdi Avrupa'daki insanların arkalarına yaslanıp rahatlama zamanı değil" dedi ve ekledi:

"Ciddi endişeler var: Bağışıklığın ne kadar süreceği belirsiz. Ayrıca aşı, diğer insanlara virüsün bulaşmamasını garanti altına almıyor."

AB Komisyonu, korona aşıları, Kovid hastalıkları ve negatif testleri kaydedecek olan "dijital yeşil pasaport" için yasa tasarısını 17 Mart'ta sunmak istiyor.

Amaç, kısıtlamaları kaldırmanın ve Avrupa'da seyahat etmenin güvenli bir yolunu bulmak.

Devlet başkanları ve AB hükümeti, daha önce dijital aşı kaydı planlarını ilerletmeyi kabul etmişlerdi.

Korona aşısı olan kişilerin, aşılarını sahteciliğe karşı korumalı bir şekilde Avrupa çapında kanıtlayabilmeleri için teknik gerekliliklerin üç ay içinde yerine getirilmesi gerekiyor.

Dünyada vaka sayısı

Çin'de başlayan ve dünyayı etkisi altına alan koronavirüs Covid-19 salgını ülkemizde de büyük ölçüde hissedildi. Vatandaşlar Türkiye'de ve dünyada güncel koronavirüs vaka sayılarını merak ediyor. Dünya koronavirüs tablosu!

5 Mart 2021 Cuma günü itibariyle dünya genelinde koronavirüs toplam vaka sayısı (hasta sayısı) 115.765.405 kişiye yükselmiştir.

5 Mart günü dünya genelinde Covid-19 'dan 28,771 kişi vefat etmiştir. Son 24 saatte vefat sayısı ise +985'dir.

Koronavirüs dolayısıyla dünya genelinde toplam ölüm sayısı 2.571.756 olmuştur. Bir önceki güne göre son 24 saatte +11.013 yeni vaka tespit edilmiştir.

Dünya genelinde;

Toplam iyileşen kişi sayısı: 91.466.931

Toplam tedavi sürecinde hasta sayısı: 21.726.718

Durumu kritik hasta sayısı: 90.049

İLGİLİ HABERLER