Gündem
  • 13.12.2019 21:52

HDP Amerika'nın sözde Ermeni soykırımını kınamayı reddetti

TBMM Genel Kurulunda AK Parti, CHP, MHP ve İYİ Parti grupları, ABD Senatosunun “Ermeni Soykırımı” kararını ortak bildiriyle kınadı ve reddetti.

Türkiye'nin Rojava’ya yönelik operasyonunun başlamasının ardından ABD Temsilciler Meclisi, Ermeni Soykırımı oylamasında 11'e karşı 405 oyla kabul etmişti.

Senatör Rob Menendez, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Ermeni Soykırımı'nı tanıyan ve soykırımın her yıl anılmasını öngören yasa tasarısının ABD Senatosu'ndan geçtiği duyurmuştu.

Anadolu Ajansı (AA), ortak bildiriye HDP'nin de katıldığını servis etti, ancak söz konusu haber HDP tarafından yapılan açıklamayla yalan olduğu ortaya çıktı.

HDP, Twitter hesabında söz konusu bildiriye imza atmadığını açıkladı.

HDP tarafından yapılan açıklamada, “AKP, MHP, CHP ve İYİ Parti'nin ABD Senatosu'nda kabul edilen Soykırım Yasa Tasarısına ilişkin Meclis’te aldıkları kararı kabul etmiyor, ‘Hayır’ oyu veriyoruz. Bu topraklarda yaşanan soykırım ve tüm acılarla yüzleşilmesi çağrısı yapıyoruz” denildi.

HDP Grup Başkanvekilleri Fatma Kurtulan ve Saruhan Oluç imzalı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Hazırlanmış olan Başkanlık Tezkeresine destek vermiyoruz.

Çünkü tarihteki bu “Büyük Felaket”le yüzleşmenin yolunun çeşitli ülke Meclislerinde alınan bu tür kararlardan geçmediğini düşünüyoruz. Ne ABD Kongresi’nin kabul ettiği yasa ne burada hazırlanan bildiri hakikati bulmaya ve yaraları sarmaya hizmet ediyor.

Böyle büyük bir acının uluslararası iktidar manevralarına malzeme kılınmasına yönelik girişimleri doğru bulmuyoruz. Yapmamız gereken böyle manevraları engelleyecek şartları Oluşturmaktır. Bu mümkündür ve gereklidir.

Biz Ermeni halkının yaşadığı büyük acıyla ilgili bütün hususların bu ülkede özgürce araştırılmasını ve tartışılmasını istiyoruz. Bunu yapamadığımız sürece başka mecraların bu amaçla kullanılacağı açıktır. Bu sorun ve bu acılar bizimdir, tartışacak olanlar da bizleriz. Yüzleşebilirsek yaraları iyileştirebiliriz.

Özgür tartışmanın ve acıları paylaşmanın toplumsal barış için hayati önem taşıdığına inanıyoruz.

Bu Meclis bunun için öncülük yapabilir, yapmalıdır da. Bu konuda her türlü katkıyı sunmaya ve sorunluluğu üstlenmeye hazır olduğumuzu bir kez daha vurguluyoruz."

 

İLGİLİ HABERLER