Asayiş
  • 13.8.2020 17:40

Komagene çiğ köfteye FETÖ davası

Komagene’nin bir patronuna daha şok: FETÖ'den yargılanacak

Komagene Yönetim Kurulu Üyesi Mevlüt Ceyhun Tekdemir hakkında ‘Silahlı Terör Örgütüne Üye Olma’ suçundan iddianame düzenlendi. Hazırlanan iddianamede, örgüt ile iltisakı sıralanan şüpheli Tekdemir’in örgütün bankası kapanırken parasını bir başka bankaya EFT ettiği, bu EFT’nin notuna ise ‘Elveda Bankasya’ yazdığı kaydedildi. Şüpheli 15 yıla kadar hapis istemiyle yargılanacak.

Komagene Yönetim Kurulu Üyesi Mevlüt Ceyhun Tekdemir hakkında 'Silahlı Terör Örgütüne Üye Olma' suçundan iddianame düzenlendi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, Komagene Yönetim Kurulu Üyesi Mevlüt Ceyhun Tekdemir hakkında 'FETÖ'nün finansörüdür' şeklinde gelen ihbarlar üzerine soruşturma başlatıldığı kaydedildi.

İddianamede soruşturma sonucunda yapılan tespitlerde, şüpheli Tekdemir'in ortağı ve yönetim kurulu üyesi olduğu Yörpaş Yöresel Yiyecekler Pazarlama A.Ş (Komagene), diğer şirket hesaplarında ve kendi Bank Asya hesabına yüksek miktarda paralar yatırdığı kaydedildi. Şüphelinin elebaşı Fetullah Gülen'in talimatı doğrultusunda örgütün bankasını fonladığı belirtildi.

Şüphelinin, oğlunun 2012-2016 yılları arasında örgüt ile ilişkili olduğu anlaşılan Özel İstanbul Coşkun Anaokulu'na gönderdiği, 'Kimse Yok mu Dayanışma Derneği' isimli örgüt derneğine 2015 yılında 2 bin 100 lira tutarında para yatırdığı ifade edildi.

'ELVEDA BANKASYA'

Mevlüt Ceyhun Tekdemir ile haklarında FETÖ ile ilgili soruşturma/kovuşturma bulunan birçok kişi arasında para transferlerinin bulunduğu kaydedildi. Şüpheli Tekdemir'in Bank Asya hesabında bulunan meblağı örgüt bankasının TMSF'ye devri sonrasında başka bir bankaya EFT yaptığı belirtildi. Bu EFT sırasında açıklama kısmına 'Elveda Bankasya' yazmasına dikkat çekildi.

Şüphelinin Fetullahçı Terör Örgütü yapılanması içerisinde aktif olarak rol aldığı, 15 Temmuz sürecine kadar örgüt amaçları doğrultusunda hareket ettiği belirtildi. İddianamede, Tekdemir'in amacını bildiği terör örgütüne katılmayı, bağlanmayı, örgüte hakim olan hiyerarşik gücün emrine girmeyi kabul eden şekilde, terör örgütünün bir parçası olmayı kabul eden tarzda eylem ve faaliyetlerinin terör örgütüyle organik bağını ortaya koyduğu ifade edildi.

Şüphelinin FETÖ'ye organik şekilde bağlı olarak süreklilik, çeşitlilik ve yoğunluk gösteren faaliyetlerde bulunarak bilerek ve isteyerek yer aldığı anlatıldı.

İLGİLİ HABERLER