Gündem
  • 22.1.2020 20:16

Koronavirüsünün nedeni ortaya çıktı? Uzmanlar uyardı

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve dünyayı tedirgin eden yeni virüs en son ABD’nin Washington eyaletindeki bir kişide tespit edildi. Uzmanlar hayvandan insana geçen virüsün kaynağının yarasalar olduğunu bildirdi.

Koronavirüsü nasıl ortaya çıktı? Uzmanlar uyardı

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve hızla yayılan yeni bir virüs tüm dünyayı endişelendirdi. Şimdiye dek 9 kişinin ölümüne yol açan virüs en son ABD’nin Washington eyaletindeki bir kişide tespit edildi. Peki, koronavirüsü nasıl ortaya çıktı? Gazeteci Emre Demir, bölgeden gelen sıcak gelişmeleri aktardı. Demir, "Virüse, 12 Aralık’ta Çin’in orta kesiminin bulunduğu Wuhan şehrinde bulunan deniz ürünü pazarında tespit ediliyor" dedi.

Koronavirüsün neden olduğu zatürreye benzetilen gizemli hastalık yüzünden şimdiye dek 9 kişi hayatını kaybetti. Virüs, son olarak ABD’nin Washington eyaletindeki bir kişide tespit edildi. Çin ziyareti sonrasında hastalandığı belirtilen kişinin Wuhan’da görülen koronavirüsün aynısını taşıdığı belirtildi.

“Virüs küresel salgın haline dönebilir”

24 TV’ye konuşan Emre Demir, Dünya Sağlık Örgütü’nün gizemli virüs için acil toplantı çağrısında bulunduğunu belirtti. Demir, “Virüs, Çin’in Wuhan şehrinde aralık ayında ortaya çıktı. Önce lokal bir hadise olarak adlandırılıyordu. Fakat zamanla Çin’in başka bölgelerine ve ülkelere yayılmaya başladı. Küresel bir salgın haline dönüyor, bunu söylemek biraz olabilir ama Dünya Sağlık Örgütü Cenevre’de acil bir toplantı düzenliyor” dedi.

“Yarasalar virüsü üretiyor”

Gizemli virüsün Çin’de deniz ürünü pazarında ortaya çıktığını sözlerine ekleyen Demir, şöyle konuştu:

Virüse, 12 Aralık’ta Çin’in orta kesiminin bulunduğu Wuhan şehrindeki deniz ürünü pazarında tespit edildi. Uzmanlar hayvandan insana geçen virüsün kaynağının yarasalar olduğunu bildirdi. Yarasaların virüsü ürettiği, taşıyıcı başka canlıların olduğu söyleniyor. Çin, Dünya Sağlık Örgütü’nün yetkilerini bölgeye davet etti.

Yorum Yazın

İLGİLİ HABERLER