Gündem
  • 25.1.2020 12:51

Prof. Naci Görür'den şok uyarı!.. "Doğu Anadolu fay hattı uyanmaya başladı!"

Elazığ depremini 4 ay önceden söylemişti "Doğu Anadolu fay hattı uyanmaya başladı!"

Geçtiğimiz akşam yaşanan ve şuan için 21 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan Elazığ depremi ile ilgili son dakika haberi geldi. Özellikle sosyal medya üzerinden binlerce kişi bundan tam 4 ay önce katıldığı bir televizyon programında "Doğu Anadolu fay hattı uyanmaya başladı" ifadelerini kullanan Uzman Prof. Dr. Naci Görür'ün görüntülerini paylaşmaya başladı.

Yaşanan şiddetli sarsıntı için hazırlıklı olunması gerektiğine değinen Naci Görür, 4 ay öncesinden yaşanacak olan bu afeti bilmesi dikkatleri üzerine çekti. AFAD verilerine göre 6.8, Kandilli Rasathanesi'ne göre ise 6.5 şiddetinde yaşanan Elazığ depremi çevre illerden şiddetli şekilde hissedildi. Bölgeden gelen son durum haberine göre ise dün akşam 20.55'te meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki deprem sonrasında bölgede 4 büyüklüğü üzeri 11 adet sarsıntının meydana geldiği kaydedildi. AFAD toplam artçı sayısını da 257 olarak belirledi. İşte bundan tam 4 ay önce katıldığı bir televizyon programında yaşanan Elazığ depremi ile ilgili Uzman Prof. Dr. Naci Görür ilçenin adını vererek duyurmuştu..

 Dört ay önce "Doğu Anadolu fay hattı uyanmaya başladı" ifadelerini kullanan Uzman Prof. Dr. Naci Görür, yaşanan Elazığ depreminin ardından ise sosyal medya hesabından paylaştığı tweetle yeniden vatandaşları uyardı. Uzman Prof. Dr. Bu depremden sonra "Sivrice-Bingöl ve Sivrice-Pütürge-Çelikhan arasına özellikle dikkat edilmelidir." İfadelerini kullanırken binlerce insanın yaralanmasına ve son gelen bilgiye göre 21 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan bu şiddetli sarsıntı ile ilgili bazı detaylara da değindi. İşte Elazığ depremi ile ilgili Uzman Prof. Dr. Naci Görür tarafından gelen son dakika haberinin tüm detayları ve o görüntüler…

"DOĞU ANADOLU FAY HATTI UYANMAYA BAŞLADI!"

Merkezüssü Elazığ Sivrice olan deprem ile ilgili gelen son durum bilgilerine göre AFAD, 20 kişinin hayatını kaybettiğini bin 30 kişinin ise yaralandığını açıkladı. Haberimizin devamında yaşanan felaket ile ilgili Deprem uzmanı Prof. Dr. Naci Görür tarafından gelen uyarılara ve diğer tüm detaylara ulaşabilirsiniz…

DEPREMİ 4 AY ÖNCEDEN TAHMİN ETMİŞTİ!

İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Naci Görür, Elazığ Sivrice'de meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depremle ilgili tam 4 ay öncesinde katıldığı bir televizyon programında açıklamalarda bulunmuştu.

"Bu aşamada herhangi bir şey söylemek mümkün değil. Büyük bir deprem. Umarım yanılıyorum ama can kaybının olabileceğini düşünüyorum. Doğu Anadolu fay hattı uyanmaya başladı. Doğu Anadolu fayı üzerinde uzun yıllardır deprem olmuyordu."

"Bu zamana kadar depremler Kuzey Anadolu fayı üzerindeydi. Bu fay kırıldı 7 üzerinde deprem meydana geldi. Bu fayda büyük depremler görmemiştik. Bu da bizi endişelendiriyordu. Kuzey Anadolu deprem üretip enerjiyi atıyor ama burada da bir deprem zinciri meydana getirebilir diye düşünüyorduk."

"BU DEPREM ENDİŞE VERİCİDİR"

Sosyal medya hesabından Elazığ depremiyle ilgili açıklamalarına devam eden Görür, açıklamalarına şöyle devam etti:
"Maalesef Elazığ'da 6.5 büyüklükte sığ bir deprem oldu. Deprem Elazığ'ın 25-30 km doğusunda Sivrice'de oldu. Deprem Doğu Anadolu Fay'ı (DAF) üzerinde meydana geldi. DAF yaklaşık 600 km uzunluğunda, sol yönlü ve doğru atımlıdır. Bu fay ve depremle ilgili bilgileri maddeler halinde sıralayacağım"

1-Bu depremin olduğu yerde 1874 yılında 7.1, 1875’de 6.7 büyüklükte iki deprem olmuş. 2-Bu depremden sonra Sivrice-Bingöl ve Sivrice-Pütürge-Çelikhan arasına özellikle dikkat edilmelidir. 3-Deprem hattı üzerindeki kırsal yerleşim alanları yapı stoku bakımından deprem güvenli değildir. Bu bakımdan yapısal hasar fazla olabilir. İnşallah can kaybı fazla olmaz. Şu an itibariyle köylere henüz ulaşılamadığı için doğru hasar tespiti yapmak mümkün değildir. 4-Bu deprem kanaatimce endişe vericidir. DAF uzun zamandır sessizdi. Şimdi uyandı. Kuzey Anadolu Fayı (KAF) gibi davranacağından endişe ediyorum. Biliyorsunuz KAF 20. asırda 1939-1999 tarihleri arasında çok sayıda 7’nin üzerinde deprem üreterek enerjisini boşalttı (İst hariç). Aynı şeyi belirli bir süreçte DAF da yapabilir. Nitekim bu fay boyunca 1513 Maraş civarı7.4; 1872 Amanos, 7.5; 1874 Sivrice-Palu arası, 7.1; 1875 Sivrice 6.7; Çelikhan 7.1. Gördüğünüz gibi bu depremler üzerinden bir hayli zaman geçmiş. İyi geceler.

 

 

İLGİLİ HABERLER