Dünya
  • 15.11.2020 20:52

Putin çıldıracak! Ermeni belgeleri sızdı

Ermenistan askeri portalı Telegram kanalı, Ermenistan Savunma Bakanı Davit Tonoyan'ın silah ve mühimmat satışı ve satın almasıyla ilgili bir dizi belge yayınladı. Telegram kanalı, ikincisini Suriye'deki Türk yanlısı terörist gruplara silah satmakla suçladı.

Davit Tonoyan: This will have terrible consequences for Azerbaijan -  Mediamax.am

Ermenistan Savunma Bakanlığı'ndan sızdırılan belgelere göre, 2016-2019 yılları arasında Ermenistan'dan Suriye'ye gönderilen silahların Rusya'ya karşı savaşan gruplara verildiği ortaya çıktı.

Dağlık Karabağ'daki çatışmalarda Azerbaycan ordusu karşısında ağır kayıplar veren ve ateşkesi imzalamak zorunda kalan Ermenistan, çatışmalar esnasında her fırsatta Rusya'dan yardım istiyordu. Ancak Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ermenistan Başbakanı Paşinyan'ın yardım çağrısına olumsuz yanıt verirken, Ermenistan Savunma Bakanlığı'ndan sızdırılan belgeler iki ülke arasında yeni bir krize neden olabilir.

Davit Tonoyan Met With Minister of Defense of the Russian Federation Sergey  Shoygu

Silahlar Rusya'ya karşı kullanılmış

Ermenistan Savunma Bakanlığı'ndan sızdırılan belgelere göre 2016-2019 yılları arasında Ermenistan'dan Suriye'ye gönderilen silahların Rusya'ya karşı savaşan gruplara verildiği ortaya çıktı.

Armenian defense minister receives UN Resident Coordinator | ARMENPRESS  Armenian News Agency

Savunma bakanlığı sözcüsü Shushan Stepanyan açıklamayı değerlendirdi.

Facebook gönderisine göre, bu raporlar, amacı savunma departmanını itibarsızlaştırmak olan bariz bir yalan ve manipülasyon. Bu tezin dayandığı yayılmış belgeler çoğunlukla tahrif edilmiştir. Soruşturma yapan herhangi bir gazeteci, hem Ermenistan'ın ilgili kurumlarına hem de belirtilen devletlere soruşturma gönderebilir ve tüm bunların icat edildiğinden emin olabilir. Kısa süre içinde resmi bir açıklama yapılacaktır.

 

 

İLGİLİ HABERLER