Spor
  • 17.1.2020 17:12

UEFA açıkladı!.. İşte 3 büyük kulübün borcu

Türkiye'de büyük tartışma olmuştu, UEFA resmen açıkladı! Fenerbahçe, Beşiktaş ve Galatasaray'ın borcu...

UEFA resmi internet sitesinden finansal raporları açıklarken Türkiye Süper Ligi ile ilgili çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı. Toplam 132 sayfalık raporda Türk kulüplerinin de borçlanma rakamları tek tek açıklandı. Buna göre Avrupa kıtasının en fazla zarar eden organizasyonu Süper Lig oldu.

Avrupa’da en fazla borcu olan kulüplerin sıralandığı 20 takımlı listede Süper Lig'den üç takım yer aldı. Fenerbahçe, Beşiktaş ve Galatasaray'ın yer aldığı sıralamada sarı lacivertlilerin net borcunun gelirinin neredeyse 3 katı olduğu görüldü.

İngiltere Premier Lig’in 382 milyon Euro kâr ederek ilk sırada yer aldığı listede Türkiye’nin zararı toplam 263 milyon Euro olarak belirtildi. UEFA raporunda döviz kurundaki yükselişin de rakamlara etkisi olduğu vurgulanırken; sizler için ilk beş sıra ve takımlarımızın resmi borçlarını sıraladık.

6 - Fenerbahçe 334 milyon euro / Borç gelirin 2.9 katı

15 - Beşiktaş 183 milyon euro / Borç gelirin 1.1 katı

17 - Galatasaray 175 milyon euro / Borç gelirin 1.5 katı

İşte sıralamadaki 20 takım

Öte yandan UEFA raporunda son 10 yılda en fazla stadyum inşaa eden ülkenin Türkiye olduğu vurgulandı. Seyirci artışında Fenerbahçe'nin ortalamasını artıran yedi kulüpten biri olduğu aktarıldı.

 

İLGİLİ HABERLER