Gündem
  • 12.10.2021 10:33

Irak'ta seçimi kazanan Sadr, İranlı milislere gözdağı verdi

Irak Bağımsız Yüksek Seçim Komisyonu erken genel seçimlere dair ilk sonuçları açıkladı. Buna göre Irak genelinde Sadr Hareketi, Kürdistan Bölgesi ve Kürdistani bölgelerde ise KDP seçimleri önde bitirdi.

Irak resmi ajansında yer alan habere göre, henüz resmi olmayan sonuçlara göre Sadr'ın partisi 329 sandalyeli Meclis'te 73 sandalye kazanarak birinci parti oldu.

Foto: AFP

Sadr'ın partisini Meclis'e 38 milletvekilli gönderen eski Meclis Başkanı Muhammed Halbusi'nin (Sünni) liderliğindeki Takaddum Partisi izledi.

Sadr: Bundan sonra halk terörsüz, yolsuzluk ve milisler olmadan yaşayacak -  12.10.2021, Sputnik Türkiye

Eski Irak Başbakanı Nuri el-Maliki'nin Kanun Devleti Koalisyonu ise 37 vekille üçüncü sırada yer aldı.

Irak ve Kürdistan Bölgesi genelinde dün Irak Parlamentosu için gerçekleştirilen erken seçimlerin ardından sandıklar açıldı. 24 milyondan fazla seçmenin bulunduğu Irak ve Kürdistan Bölgesi’nde 83 seçim bölgesinin tamamında 9 milyondan fazla kişi oy kullandı. Seçimlerde her bölgeden 1 kota kadınlar için belirlendi.

Irak Yüksek Seçim Komiserliği, seçimlere katılım oranını yüzde 41 olarak açıkladı.

 ‘Halk yolsuzluk, terör ve milisler olmadan yaşayacak’

Irak’ta Sadr Hareketi lideri Mukteda Sadr, genel seçimlerin nihai olmayan sonuçlarına göre yeni Meclisteki en büyük grup olduklarını açıklayarak, halkın bundan sonra terör ve yolsuzluk olmadan yaşayacağını söyledi.

Sadr, grubunun kesin olmayan sonuçlara göre Meclisteki çoğunluğu elde etmesinin ardından açıklama yaptı.

“Halk terörsüz, yolsuzluk ve milisler olmadan yaşayacak”

Sonuçlardan duyduğu memnuniyeti dile getiren Sadr, şunları kaydetti:

"Bundan sonra halk terörsüz, yolsuzluk ve milisler olmadan yaşayacak. Direnişçi olduklarını iddia edenler İranlı (Haşdi Şabi) dahil kontrol dışı silahlar devlet elinde toplanmalı. Irak dinarının değerini artıracağız.”

Hükümet kurma çalışmalarına da değinen Sadr, "Irak’taki tüm büyükelçiliklerle memnuniyetle çalışırız ancak hükümet kurma çalışmalarında iç işlerimize karışmamaları şartıyla" ifadelerini kullandı.

“Seçimler bir iç meseledir”

Şii lider Sadr ayıca bugün Twitter hesabından bir açıklama yapmış ve bu seçimleri diğerlerinden ayıran temel unsurun uluslararası ve Arap gözlemcilerin denetimi altında gerçekleştirilmiş ve onaylanmış olduğuna dikkat çekmişti:

"Bu nedenle Komisyon'un kararlarına ne içeriden ne de bazı bölgesel ve uluslararası ülkelerden müdahale veya baskı yapılmamalıdır. Seçimler bir iç meseledir. Dolayısıyla Irak'ın prestijini ve bağımsızlığını zedeleyen tüm yasadışı iç ve dış müdahaleleri dikkatle takip ediyoruz."

Sadr, Meclisin en büyük grubu olmaları dolayısıyla taraftarlarını kutlama yapmaya çağırdı.

Sadr hareketi 73 vekil ile birinci oldu

Nihai olmayan ilk seçim sonuçlarına göre, Şii lider Mukteda Sadr'a bağlı Sadr Grubu, 329 sandalyeli Meclise 73 vekil gönderdi.

Meclisin ikinci büyük grubunun ise 38 sandalyeyle eski Meclis Başkanı Muhammed Halbusi'nin (Sünni) liderlik ettiği Takaddum Partisi olduğu belirtildi.

Eski Başbakan Nuri Maliki'nin Kanun Devleti Koalisyonu da 37 vekille üçüncü sırada yer aldı.

Irak Yüksek Seçim Komiserliği, kesin sonuçları henüz açıklamadı.

Irak'ta 2003 yılından bu yana beşincisi yapılan seçimlerin, yüzde 41'le en düşük katılım oranına sahip seçim olduğu ifade ediliyor.

İLGİLİ HABERLER