Medya
  • 11.5.2022 12:51

İsrail askerleri dünyaca ünlü muhabir Shireen Abu Akleh'i vurup öldürdü

51 yaşındaki, İsrail ordusunun Cenin mülteci kampına düzenlediği baskın sırasında basın yeleği giymesine rağmen tek kurşunla yüzünden vuruldu.Bir diğer Filistinli gazeteci Ali el-Samoudi ise sırtından yaralandı, ancak durumu stabil.

Dünyaca tanınmış muhabir İsrail güçleri tarafından ateş açılarak öldürüldü..Al Jazeera’nin muhabiri Shireen Abu Akleh, Batı Şeria’da İsrail güçleri tarafından ateş açılması sonucu başından vurularak öldürüldü.

Katar merkezli Al Jazeera haber kanalı tarafından yapılan açıklamada, muhabir Shireen Abu Akleh’in işgal altındaki Batı Şeria'da İsrail güçleri tarafından ateş açılması sonucu yaralandığı ve kaldırıldığı hastanede hayatını kaybettiği belirtildi.

Filistin Sağlık Bakanlığı açıklamasında, Abu Akleh’in Cenin’deki İsrail baskınına ilişkin haber yaptığı sırada kafasına kurşun isabet etiği ifade edildi.

Al Jazeera, muhabirin vurulduğu sırada üzerinde basın yeleği olduğunu açıkladı. Çıkan çatışmada Filistinli gazeteci Ali Samoudi’nin de sırtından vurularak yaralandığı ancak durumunun stabil olduğu bildirildi.

İsrail ordusu ise, askerlerle Filistinli silahlı kişiler arasında çıkan çatışmada gazetecilerin vurulmuş olabileceğini ve soruşturma başlatıldığını açıkladı.

Filistinli Milletvekili: Ebu Akleh bizim sesimizdi

Filistinli milletvekili Khalida Jarrar, Ebu Akleh'in Filistinlilerin sesi olduğunu ve "İsrail sömürgeciliği ve işgalinin canavarlığı" tarafından öldürüldüğünü söyledi.

“Shereen her zaman hapishane hücrelerindeki sesimdi” dedi ve İsrail tarafından son tutukluluğundan bir ay sonra, Shireen'in mahkeme duruşmalarında gördüğü ilk kişi olduğunu da sözlerine ekledi.

BM elçisi Ebu Akleh'in öldürülmesinden hesap sorulmasını istedi

BM Ortadoğu Barış Süreci Özel Temsilcisi Tor Wennesland, işgal altındaki Batı Şeria'da Ebu Akleh'in öldürülmesini kınadı.

ABD'nin İsrail büyükelçisi soruşturma istedi

ABD'nin İsrail elçisi Tom Nides, ABD vatandaşlığına sahip Ebu Akleh'in öldürülmesiyle ilgili soruşturma açılması çağrısında bulundu.

"Amerikalı ve Filistinli gazeteci Shireen Abu Akleh'in ölümünü öğrendiğim çok söylendi" diye tweet attı. “Bugün Cenin'de ölümü ve en az bir gazetecinin yaralanmasıyla ilgili koşullar hakkında kapsamlı bir soruşturma yapılmasını teşvik ediyorum.”

HRW: Ebu Akleh'in ölümü 'tek seferlik bir olay' değil

İnsan Hakları İzleme Örgütü İsrail ve Filistin Direktörü Omar Shakir, Ebu Akleh'in İsrail güçleri tarafından ölümünün olağandışı olmadığını söyledi.

El Cezire'ye “İsrail güçlerinin sistematik olarak aşırı güç kullandığını biliyoruz” dedi.

Bu, bu sistematik uygulama ve diğer birçok Filistinli gazetecinin öldürülmesi bağlamında anlaşılması gereken bir olaydır.”

Gazeteci Ebu Akleh'in İsrail güçleri tarafından hedef alındığı anı anlatıyor

Ebu Akleh ile aynı araçta seyahat eden bir muhabir olan Shatha Hanaysha, El Cezire'ye İsrail ordusunun öldürmek için ateş etmekte kararlı olduğunu söyledi ”.

Hanaysha, "Hepimiz yelek ve kask takıyorduk" dedi. “Tehlikeli bir bölgede dört gazeteciydik. Filistinli savaşçılar tarafından herhangi bir çatışma ya da ateş açılmadı.”

Hanaysha, İsrail ordusunun önlerinde konuşlandığını ve arkalarında bir duvar olduğunu söyledi.

İşgal ordusu, o çöktükten sonra bile ateş etmeyi bırakmadı” dedi. "Atışlar yüzünden onu çekmek için kolumu bile uzatamadım."

İLGİLİ HABERLER