Yaşam
  • 4.7.2021 00:22

Kartal Tibet gözyaşlarıyla son yolculuğuna uğurlandı!

Ünlü Yeşilçam oyuncusu “Karaoğlan” ve “Tarkan” rollerinin efsane ismi Kartal Tibet sevenlerinin gözyaşları arasında son yolculuğuna uğurlandı. Yeşilçam sinemasının usta isimlerinden olan “Karaoğlan” ve “Tarkan” rollerinin efsane ismi olarak hafızalara kazınan oyuncu, senarist ve yönetmen Kartal Tibet 83 yaşında hayata veda etmişti. Ünlü oyuncu Tibet için Zincirlikuyu Camii’nde tören düzenlendi. Ünlü oyuncu öğle namazına müteakip kılınan cenaze namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığında toprağa verildi.

Ünlü Yeşilçam oyuncusu "Karaoğlan" ve "Tarkan" rollerinin efsane ismi Kartal Tibet sevenlerinin gözyaşları arasında son yolculuğuna uğurlandı. Yeşilçam sinemasının usta isimlerinden olan "Karaoğlan" ve "Tarkan" rollerinin efsane ismi olarak hafızalara kazınan oyuncu, senarist ve yönetmen Kartal Tibet 83 yaşında hayata veda etmişti.

Ölmeden önce Pandemi nedeniyle tören yapılıp kalabalığın toplanılmamasını isteyen Kartal Tibetin için Zincirlikuyu Camii'nde tören düzenlendi. Ünlü oyuncu öğle namazına müteakip kılınan cenaze namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığında toprağa verildi.

Törene, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, , Yeşilçam'ın ünlü isimlerinden Hülya Koçyiğit, Orhan Gencebay, Nuri Alço, İlyas Salman, Kartal Tibet'in eşi Gündüz Tibet, oğlu Kanat Tibet, kızı Kumru Tibet, çok sayıda ünlü isim ve hayranları katıldı. Ailesi taziyeleri kabul etti.

Pandemiye rağmen yoğun kalabalığın katıldığı cenaze namazı kılındı. Ünlü oyuncu öğle namazına müteakip kılınan cenaze namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığında toprağa verildi.

Burada basın mensuplarına bir açıklama yapan Bakan Ersoy, "Tiyatro ve sinema dünyasının en önemli sanatçılarından biri maalesef kaybettik. Kartal Tibet sanatçı olarak örnek bir karakterdi. Hepimizin hafızalarında yer etmiş çok önemli karakterlere hayat vermiştir. Bizlere düşen sanatçımızın isminin kalıcı hala gelmesi için elimizden geleni yapacağız. Örnek sanatçılarımızı maalesef birer birer kaybediyoruz. Önemli olan onların yerine onların anısını yaşatarak yeni sanatçılarımızı sanat dünyasına kazandırmak. Allah rahmet diliyorum. Ailesine sevenlerine sabırlar diliyorum" dedi.

Törene katılan Hülya Koçyiğit ise, "Her şeyden önce bu büyük sanatçıya gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ediyorum. Siz Türk halkının temsilcisiniz. Sanatçılar yaşarken değil her zaman eserleriyle anılmalı. Onun bize armağan ettiği ve birlikte oynadığımız çok güzel filmler var. O filmlerle sonsuza kadar yaşayacağına inanıyorum" diye konuştu.

Sanatçı Orhan Gencebay ise, "Tarihi kahramanları bize yansıtan kişiler onlar. Hiçbir zaman unutulmayacak kişiler onlar. Allah gani gani rahmet eylesin. Onlar sanat için görevlerini yaptılar halkın gönlünde unutulmaz oldular" dedi.
Kartal Tibet'in manevi oğlu olan oyuncu Civan Canova ise, "Kartal Tibet büyük sanatçıydı. Birkaç filmde birlikte rol aldık. 120'ye yakın filmde rol aldı. Karakterimde ve kariyerimde önemli rol almıştır"dedi.

 

İLGİLİ HABERLER