Ekonomi
  • 3.7.2024 10:58

Koç grubunun TOFAŞ'ı ağaca çarptı, böyle dağıldı

TOFAŞ (Türk Otomobil Fabrikası A.Ş.), 1968 yılında Koç Topluluğu’nun kurucusu Vehbi Koç tarafından kuruldu. Üretim fabrikası Demirtaş, Osmangazi’de yer alan, Koç Holding ve Stellantis'in eşit hissedar olduğu kuruluş, bugün %37,8 Stellantis, %37,8 Koç Holding ve %24,3 diğer ortaklara ait ortaklık yapısıyla faaliyetlerine devam etmektedir. Tofaş, hem binek hem de hafif ticari araç üretebilen bir otomotiv şirketidir. Türk otomotiv sanayisinin büyük üreticilerinden biri olan Tofaş, yılda 450 bin araçlık üretim kapasitesine ve 10.000'den fazla çalışana sahiptir.[

Tofaş marka otomobillerin trafik kazalarında yol açtığı hasarlar bitmek bilmiyor.

Öyle ki pek de dayanıklı olmayan bu otomobiller, herhangi olumsuz bir durumda can alıcı hale geliyor.

Son olarak sabah saatlerinde Denizli’nin Merkezefendi ilçesi Hacıeyüplü Mahallesi'nde Denizli-İzmir karayolunda seyir halinde olan 07 AAB 978 plakalı Tofaş marka otomobil, Hacieyüplü Kavşağı geçince, iddiaya göre freninin patlaması sonucu kontrolden çıktı.

Otomobilin parçaları yola saçıldı

Süratli olduğu için sürücüsünün direksiyon hakimiyetini sağlayamadığı otomobil, orta refüje çıkarak ağaçlara çarptı.

Çarpışmanın şiddetiyle paramparça olan otomobilin ön tarafı çarptığı ağaca takılı kalırken; kopan motoru ve diğer kısımları ise yola saçıldı.

5 kişi yaralandı

Kazada, parçalanarak savrulan otomobilde bulunan 6 kişiden 5’i yaralandı.

İlk müdahaleyi yoldan geçen diğer sürücülerin yaptığı yaralılar, ambulanslarla çevredeki hastanelere sevk edilerek tedavi altına alındı.

Yolda temizlik çalışması yapıldı

Polis ekipleri, aracın kopan parçalarının başka bir kazaya neden olmaması için güvenlik önlemi aldı.

Yapılan temizlik çalışmalarının ardından yoldaki trafik normale dönerken, yaralılardan 2’sinin durumunun ağır olduğu öğrenildi.

 

Haber Kaynağı: İhlas Haber Ajansı (İHA)

Güncellenme Tarihi : 3.7.2024 11:00

İLGİLİ HABERLER