Dünya
  • 14.9.2021 11:50

Mısır'da rüşvetle teker teker yıkılıyor

Mısır'da binalar neden kendiliğinden çöküyor?

Mısır'da yine bir bina çöktü ve can kayıplarına neden oldu. Peki ülkede binalar neden sık aralıklarla kendiliğinden çöküyor?

At Least Four Dead in Collapse of Marseille Buildings - The New York Times

Mısır'da yine apartman çöktü. Başkent Kahire'nin Şubra el-Hayme banliyösünde avukatlık bürolarının bulunduğu bir apartman kendiliğinden çöktü. Enkazın altında kalan üç avukat hayatını kaybetti. Binanın iş saati dışında çökmüş olması daha fazla can kaybının önüne geçti.

Egypt Sends Building Equipment to Begin Gaza Reconstruction | Asharq  AL-awsat

Peki Mısır'da binalar neden çöküyor?

Mısır'da ekonomik kriz nedeniyle binaların sağlam yapılmamasından sık sık kendiliğinden yıkılmalar yaşanıyor. Ve bu yıkımlar büyük can kayıplarına neden oluyor.

Egypt building collapse toll climbs to 18 | Great Lakes Advocate | Forster,  NSW

Önceki dönemlerde senede 2-3 kez apartman çökmesi yaşanırken son yıllarda bu sıklığın artması dikkat çekiyor.

Ağustos ayında İskenderiye'de bir apartmanın çökmesi sonucu 15 kişi ölmüştü. Temmuz ayında Kahire'de bir apartman çökmüş ve 21 kişi ölmüştü. Mart ayında ise Süveyş'te bir apartman çökmüş ve 25 kişi hayatını kaybetmişti.

Rüşvetle aşılan kurallar ve denetimsizlik

Mısır'da apartman inşasında devlet gözetimi fiilen bulunmuyor, mevcut kurallar kolaylıkla rüşvetle aşılabiliyor. Halkın alım gücü düşük olduğundan inşaatçılar ucuza ev satabilmek için inşaat malzemeleri olabildiğince eksiltiyor.

Kahire'deki binaların dayanıksızlığı nedeniyle 12 Ekim 1992'de başkent yakınlarında meydana gelen orta şiddette bir depremde orantısız insan kaybı yaşanmıştı.

5,9 şiddetinde meydana gelen Kahire depremi gündüz saatlerinde gerçekleşmesine rağmen bölge ve çevresinde 545 kişinin hayatını kaybetmesine neden olmuştu.

Kaynak: Mepa News

İLGİLİ HABERLER