Gündem
  • 10.7.2024 12:55

Orta Asya ülkeleri ile Azerbaycan arasındaki askeri tatbikatlar Kazakistan'da başladı

Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan ve Özbekistan'dan askeri personelin katılımıyla Kazakistan'ın batısındaki Mangistau bölgesinde bölgesel uluslararası tatbikatlar “Birlestik-2024” başladı.

Kazakistan Savunma Bakanlığı basın servisine göre askeri tatbikatlar 17 Temmuz'a kadar sürecek. Oymasha eğitim sahasında ve Tokmak Burnu yakınlarındaki açık deniz bölgesinde gerçekleştirilecek. Bunlar yaklaşık 4 bin askeri personel ve 700 birime kadar askeri teçhizatı içeriyor. Katılımcılar silahlı çatışmanın yerelleştirilmesi için ortak bir operasyon yürüttü…

Mesajda, "Taktik bölümler kara ve hava keşif gruplarının, deniz özel kuvvetlerinin, ordu ve ön hat havacılık ekiplerinin, savaş gemileri ve teknelerin, topçu ekiplerinin, saldırı ve tank birimlerinin katılımıyla oynanacak" deniyor.

Orta Asya ülkelerinden ortak askeri tatbikat

Orta Asya'daki dört ülkenin ortak askeri tatbikat gerçekleştirdiği bildirildi.

Orta Asya ülkeleri Salı günü ilk kez bölgesel güçler Rusya ve Çin olmaksızın kara, deniz ve hava kuvvetleriyle ortak askeri tatbikata başladı.

Kazakistan Silahlı Kuvvetleri sözcüsünün AFP'ye yaptığı açıklamaya göre "türünün ilk örneği" olan tatbikat için Kazakistan diğer ülkelere ev sahipliği yapıyor.

Tatbikata "Birleştik-2024" adı verildi.

Hazar Denizi'nde 17 Temmuz'a kadar sürecek olan tatbikata savaş gemileri, hava güçleri, top birlikleri ve tanklardan oluşan yaklaşık 4 bin asker katılıyor.

bir tek Türkmenistan katılmadı

Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan ve Tacikistan olmak üzere beş Orta Asya cumhuriyetinin yanı sıra Azerbaycan da tatbikata katılırken Türkmenistan katılmıyor.

Kırgızistan Savunma Bakanlığı tatbikat sırasında askerlerin "teröristlerin ele geçirdiği bir adayı kurtaracağını" ve "denizde güvenliği sağlamak ve altyapıyı korumak için operasyonlar gerçekleştireceğini" ifade etti.

Orta Asya ülkelerinin son süreçte iş birliğini artırdığı dikkat çekiyor.

Güncellenme Tarihi : 10.7.2024 13:05

İLGİLİ HABERLER