Dünya
  • 8.7.2024 21:13

Rusya, Ukrayna’nın kalbi Kiev'i vurdu!

Rusya'dan Ukrayna'ya saldırı

Rusya, Ukrayna’nın başkenti Kiev’de birçok noktayı 40’dan fazla füzeyle hedef aldı. Saldırıda 24 kişi hayatını kaybetti, 97 kişi yaralandı.

Rusya, Ukrayna’yı erken saatlerde hedef aldı.

Başkent Kiev’de birçok noktaya 40’dan fazla füzeyle düzenlenen saldırıda 24 kişi hayatını kaybetti, 97 kişi de yaralandı.

Başkente bağlı Darnytskyi, Desnianskyi, Sviatoshynskyi, Holosiivskyi, Dniprovskyi, Solomianskyi, Darnytskyi ve Shevchenkivskyi bölgelerinde binalar ve araçlar büyük hasar gördü.

“Okhmatdyt bir Rus saldırısında hasar gördü”

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelensky, Rus güçlerinin Okhmatdyt Çocuk Hastanesi’ni vurduğunu açıklarken, “Kiev'deki Okhmatdyt Çocuk Hastanesi sadece Ukrayna'nın değil Avrupa'nın da en önemli hastanelerinden biri. Hastane binlerce çocuğu kurtardı ve sağlığına kavuşturdu. Şimdi bir Rus saldırısında hasar gördü, insanlar enkaz altında, yaralı ve ölülerin kesin sayısı şu anda bilinmiyor.” dedi.

"Artık dünyanın buna sessiz kalmaması lazım"

Enkazı kaldırmak için doktorların ve bölge sakinlerinin çalıştığını aktaran Zelensky, Rusya çocuklara ve insanlığa karşı işlediği tüm suçların cevabını tam olarak vermek zorunda. Artık dünyanın buna sessiz kalmaması, Rusya'nın ne olduğunu, ne yaptığını herkesin görmesi çok önemli.” ifadelerini kullandı.

“Bu bombardıman sivilleri hedef aldı”

Kiev Belediye Başkanı Vitali Klitschko, hava savunma sistemleri tarafından düşürülen mermilerin parçalarının başkentin 2 merkezi bölgesine düştüğünü bildirdi.

Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Başkanı Andriy Yermak ise, “Bu bombardıman sivilleri hedef aldı, altyapıyı vurdu. Tüm dünya bugün terörün sonuçlarını ve sadece güçle karşılık verilmesi gerektiğini görmeli.” dedi.

 

Haber Kaynağı: İhlas Haber Ajansı (İHA)

Güncellenme Tarihi : 8.7.2024 21:15

İLGİLİ HABERLER