Gündem
  • 18.5.2022 23:59

Türkiye'den Finlandiya ve İsveç'e 10 maddelik manifesto

FİNLANDİYA ve İsveç'in NATO üyeliğine kapıyı kapatan Türkiye, 10 maddelik bir manifesto sunmaya hazırlanıyor. Manifestoda iki ülkenin teröre verdiği desteğin sonlandırılması istenecek.

FİNLANDİYA ve İsveç, Türkiye'nin Suriye'de terör örgütü PKK/YPG/PYD'ye yönelik uluslararası hukuka uygun olarak gerçekleştirdiği harekatlara tepki göstererek Türkiye'ye silah satışını durdurmuştu.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Finlandiya ve İsveç'in NATO üyelik başvurularıyla ilgili, "Bizi ikna etmeye mi gelecekler? Kusura bakmasınlar, yorulmasınlar. Türkiye'ye yaptırım uygulayanların bu süreç içerisinde bir güvenlik örgütü olan NATO'ya girmelerine 'evet' demeyiz" şeklindeki net ifadelerinden sonra gözler Ankara'ya çevrildi.

Türkiye, teröre karşı 'amasız ve fakatsız' mücadele edilmesi ve terör örgütleri arasında ayrım yapılmaması gerektiğinin vurguluyor.

Türkiye'den 10 maddelik manifesto
Sabah'ta yer alan habere göre Türkiye, muhataplarına karşı bir manifesto sunmaya hazırlanıyor.

Türkiye'nin bu iki ülke ile 'müttefiklik' ilişkisi içinde bulunabilmesi için ise 10 maddelik şu şartların sağlanması gerekiyor:

1- PKK ve türevleri terör örgütüdür. Bu konuda tutum netleştirilmeli.

2- Terör örgütünün sözde yönetici kadrosunda bulunan isimlerin ülkelerin parlamentosunda kabul görmesi dahil faaliyetler durdurulmalı. Terör örgütü PKK'nın sözde Avrupa sorumlusu Zübeyir Aydar gibi teröristlerin ülke parlamentosunda konferans düzenlemesi kabul edilemez.

3- Özellikle terör örgütü YPG'ye sağladığınız açık mali destek kesilsin, terör örgütü DEAŞ ile mücadele kisvesi altında diğer terör örgütleri meşrulaştırılmamalı.

4- PKK'nın yönetici kadrosuyla Irak-Suriye sahasında yapılan ve örgüte canlılık kazandıran temaslardan kaçınılsın.

5- FETÖ firarisi olup arama kararı olan isimlerin ülkelerde yürüttükleri dezenformasyon faaliyetleri durdurulsun.

6- PKK/YPG/KCK adına faaliyet yürüten, suça bulaşan ve bu nedenle kırmızı bültenle aranan örgüt mensuplarının iade işlemleri hızlandırılsın.

7- Kendi ülkenizin güvenliği için haklı olarak teminat ararken müttefiklik ruhu ile bağdaşmayan şekilde Türkiye'nin güvenliğine karşı her türlü faaliyete arka çıkmaktan vazgeçin.

8- Terörle mücadele konusunda Türkiye ile düzenli istişare ve yakın işbirliğinde kalacak bir mekanizma oluşturmak için karşılıklı inisiyatif alınmalı.

9- Terör örgütü iltisaklı oluşumların ülkenizdeki para trafiğini kesin, banka hesaplarını bloke edin.

10- Sivil toplum kuruluşu (STK) görüntüsü altındaki örgütlerin Türkiye'ye karşı yürüttüğü faaliyet ve fon toplama girişimlerini önleyin.

İLGİLİ HABERLER