Sağlık
  • 1.12.2021 20:17

Dünya Omicron mutasyonunu konuşuyor: Çok geç kaldık

2019'un son günlerinde hayatımıza giren koronavirüs son mutasyonu Omicron ile dünyayı alarma geçirmiş durumda. Bilim dünyası mutasyonu deşifre etmek için zamana karşı mücadele verirken Kanada'dan ezber bozan bir iddia geldi. İşte dünyanın bir numaralı ortak gündemi Omicron ile ilgili son gelişmeler...

Güney Afrika'da ortaya çıkan koronavirüsün yeni varyantı Omicron dünyanın bir numaralı gündemi olmaya devam ediyor.

Varyantın daha bulaşıcı olabileceği ve sahip olduğu mutasyonlar nedeniyle aşıların etkisini düşürebileceği tezi ise tabiri caizse dünyayı alarma geçirmiş durumda.

Ülkelerin varyantın çıktığı bölgeye seyahat yasakları getirmesi üzerine dünya bir kez daha pandeminin başında görmeye alıştığımız manzaralara şahit oldu.

Bazı ülkeler sınırlarını yabancılara kapatma kararı bile aldı. Ancak tüm bu önlemler ile ilgili ezber bozan bir iddia geldi.

Kanada'nın önde gelen eğitim kurumlarından Simon Fraser Üniversitesi Pandemiler ve Sınırlar araştırma projesinde araştırma görevlisi ve proje koordinatörü olan Julianne Piper yaptığı açıklama ile bilim dünyasın gündemi oldu.

'GEÇ KALDIK'
Piper, belirli ülkeleri hedefleyen seyahat yasaklarının Omicron varyantının yayılması üzerinde büyük bir etkisi olması için çok geç olduğunu belirtti.

Piper'a göre şu anda Güney Afrika ülkelerine uygulananlar gibi hedefe yönelik seyahat kısıtlamaları, yalnızca virüsün tespit edildiği yerlerden gelen vakaları önlemede etkilidir.

Omicron'un seyahat önlemleri uygulanmadan en az iki hafta önce zaten dolaşımda olduğuna dair güçlü bir kanıtlar bulunduğunu beliten Piper'a göre, virüsü birkaç ülkede izole etmekte geç kalındı.

Başka bir deyişle alınan seyahat yasakları virüsün yayılmasını engellemekte istenilen başarıyı göstermeyebilir.

OMICRON HANGİ ÜLKELERDE GÖRÜLDÜ?
Varyantın her gün başka başka bir ülkeye sıçraması bu teoriyi güçlendiriyor. Omicron varyantının görüldüğü ülkeler şöyle...

Suudi Arabistan
Avustralya
Avusturya
Belçika
Botsvana

Kanada
Çek Cumhuriyeti
Danimarka
Almanya
Hong Kong

İsrail
İtalya
Japonya
Hollanda
Portekiz

Reunion
Güney Afrika
İspanya
İsviçre
Birleşik Krallık

 

İLGİLİ HABERLER